AKTUALNOŚCI 

 

Konferencja prasowa 
09.09.2016


 

We wtorek 6 września w sali im. Lidii Łukasik wałbrzyskiego hospicjum odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiona została realizacja najnowszego projektu realizowanego przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, oddziału wałbrzyskiego, wspólnie z Gminą Wałbrzych – ukierunkowanego na pomoc w rehabilitacji dzieci przewlekle i nieuleczalnie chorych z Wałbrzycha. Spotkanie z dziennikarzami prowadziła prezes zarządu Renata Wierzbicka, wraz z Markiem Karolczakiem członkiem zarządu PTOP ( rehabilitantka ….biorąca udział w programie) oraz dwie rodziny z dziećmi objętymi opieką w ramach nowego programu.

Była to mama nastolatki Samanty – dziewczynki cierpiącej na porażenie mózgowe wraz z nią samą oraz dziadkowie z nieuleczalnie chorym Oskarem, którym się obecnie tylko oni opiekują. - Stan zdrowia obojga dzieci się wyraźnie poprawia dzięki rehabilitacji, jaką aktualnie przechodzą - mówiła przedstawiając zaproszone rodziny - prezes R. Wierzbicka. - Obecnie naszą opieką rehabilitacyjną objętych jest 16 dzieci w Wałbrzychu, a kolejnych 6 czeka w kolejce. Niestety, brak podobnych programów nie pozwala nam, póki co, na takie jego rozwiniecie, aby zostały nim objęte wszystkie potrzebujące tego ciężko doświadczone przez los dzieci. I to zarówno w skali miasta, jak aglomeracji wałbrzyskiej – informowała dziennikarzy. Dotkliwy jest zwłaszcza brak podobnego programu w gminach sąsiednich, gdzie pilnej pomocy z zakresu rehabilitacji wymaga, co najmniej 30 dzieci o których już wiemy, ze kwalifikują się do tej pomocy. Dane zostały zebrane na podstawie informacji od wolontariuszy, pielęgniarek i lekarzy z hospicjum, którzy odwiedzają wielu pacjentów hospicjum domowego w terenie i przy okazji, dowiadują się o chorych dzieciach na schorzenia nieuleczalne w danym środowisku – wyjaśniła prezes!

Nowo otwarty program rozpoczął się w kwietniu br. Na jego realizację miasto przekazało 50 tys. złotych. Wydawane sukcesywnie środki są przeznaczane na zabiegi rehabilitacyjne dla dzieci, wszelkiego rodzaju sprzęt, który jest niezbędny do rehabilitacji w domu i w gabinetach, tam gdzie dzieci są rehabilitowane. A mają one do dyspozycji dwa gabinety specjalistyczne w Wałbrzychu. Jeden z nich jest na terenie hospicjum. - Bardzo dziękujemy prezydentowi Wałbrzycha Romanowi Szełemejowi za program który powstał – podkreślała prezes Wierzbicka. Naszym celem jest by z pomocy mogły skorzystać wszystkie potrzebujące rehabilitacji dzieci z szeroko rozumianej wałbrzyskiej aglomeracji. Z tego powodu - mówiła dalej - uruchomimy wkrótce nową kampanię, w której zwrócimy się za państwa pośrednictwem do wszystkich osób wrażliwych na potrzeby innych o wsparcie naszej nowej akcji, by regularną opieką rehabilitacyjną mogły zostać objęte wszystkie dzieci. Koszt miesięczny rehabilitacja jednego dziecka to wydatek ok. 500 złotych. Nasz nowy projekt będzie polegał nie tylko na zbieraniu funduszy, ale też na informowaniu o jego celu, co zamierzamy zrobić z pomocą bilbordów i plakatów rozmieszczonych w różnych punktach miasta. Bardzo liczymy na życzliwość i pomoc mediów, które zawsze ze zrozumieniem podchodziły do naszych akcji – mówiła na koniec konferencji prezes.

 

   

   

 

 

   |   strona główna   |   dodaj do ulubionych   do góry  |

Copyright © Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu
Wszelkie prawa zastrzeżone

design by TONER